Hseyin Yavuz, Trafik bilirkiisi, Trafik kaza bilirkiisi

TRAFİK KAZASINDA NE YAPILMALI


Trafik kazasında ne yapılmalı

Karayollarında kazalara yol açan en önemli hatalardan biri, belki de birincisi, ani ve lüzumsuz şerit değiştirmektir. #x# Gereksiz sollamalar ise bunun en tehlikeli biçimidir. Önünüzde giden yada karşıdan gelen bir otomobil sollama veya şerit değiştirme eylemi yapıyorsa kendisine geçme payı bırakın. Yanınızdaki şeritte yol alan otomobil yada kamyonları dış aynalarınızdan izleyin. En kritik nokta arkanızdan gelen ve sizi geçmeye çalıþan otomobilin şoförünün yüzünüzü aynanızdan görmediğiniz andır. #x# Böyle bir durumda, karşıdan otomobil gelmiyorsa, hýzlanmanýz, karþýdan otomobil geliyorsa yavaþlayýp geçmesine izin vermeniz en doğru iş olacaktır. Bu durumlarda sinyalinizi mutlaka kullanmak zorundasınız. Bir aracı, ağır tonajlı aracı sağdan geçmeye kesinlikle kalkışmayın.
Başınıza bir trafik kazası geldiğinde veya yolda bir trafik kazası ile karşılaştığınızda, almanız gereken küçük fakat çok önemli birkaç önlem var. Bunlardan en önemlisi kaza mahallini trafikten korumak ve yoldaki diğer araçları uyarmaktır. #x#


Alınması Gereken önlemler
Kaza mahalline geldiğinizde otomobilinizi uzağına ve trafiği aksatmayacak şekilde park ederek dörtlü flaşörleri açın.
Araçlardan biri yanıyorsa, yangının benzin tankına ulaşabileceğini unutmayın.
ilk yardım gelene kadar yaralıların güvenli bir yere alınması ve kaza bölgesine yaklaþan diğer araçların güvenliği sağlanmalıdır.
Kaza bölgesine yaklaşan trafiği her yönden uyarmak gerekir. Bunun için beyaz bir bez parçası veya bir el hareketiyle kazaya yaklaþan araçlar ikaz edilir.
Kaza mahallinin 100 m. ileri ve gerisine reflektör üçgeni koyarak ikinci bir güvenlik şeridi uygulanmalıdır.
Kazaya karıþan araçların motorlarý çalışıyorsa kapatın ve kontak anahtarlarını araçlarının üzerinde bırakın. #x# Direksiyonun kilitli olmaması gerekir.
Kazaya karışan araçların el frenleri çekili değilse çekin. Benzin kaçağı olabileceði düşünülerek, kaza mahallinde sigara içilmemeli.
Yaralıları araç içinden çıkarırken çok dikkatli olun ve yaralının vücudunun her noktadan destek verin.
Yaralınýı nefes alıp almadýğını kontrol edin. #x# Boyun kýsmýndan yakayı gevşeterek rahat nefes almasını sağlayın.

 

antalya web tasarım web tasarım web tasarım antalya Antalya transfer Antalya transfer Hatay araç kiralama Alanya Transfer Gazipaşa Transfer Antalya Transfer Antalya Flughafen Transfer