Hseyin Yavuz, Trafik bilirkiisi, Trafik kaza bilirkiisi

BİLİRKİŞİ NEDİR


Bilirkişi nedir

Bilirkişi hakim veya savcının hukuki bilgisi dışında, çözümü uzmanlık, özel veya teknik bilgi gerektiren durumlarda başvurulan o konunun uzmanı kişilere hukuk dilinde verilen addır.
  #x#
Bilirkişiler konunun uzmanı şahıslar olabileceği gibi, o konu ile ilgili kurumlar da olabilir. Örneğin Adli Tıp Kurumu kendi konusunda en önemli bilirkişilik kurumudur. Sahte para konusundaki davalarda Merkez Bankası bilirkişilik kurumudur.
 
Bilirkişilik Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'da deliller bölümünde düzenlenmiştir. #x# Yani bilirkişilerin beyanları ve bilirkişi raporları hukuk davalarında delil olma özelliğine sahiptir. Öbür taraftan bilirkişi görüşleri ve beyanları takdiri delillerdir.
 
Senet ve ikrar gibi kesin delillerde olduğunun aksine, bazı istisnalar dışında, bir davada bilirkişiden görüş alan hakim, hükmünü bilirkişinin görüşü doğrultusunda vermek zorunda olmayıp, gerekçesini göstererek o görüşün aksine bir karar verebilir.
Hayatımızın içerisinde olan ve bir gerçeği olan trafikte bulunduğumuz zaman içerisinde başımıza gelebilecek “trafik kazalarının” ilk aşaması olan kaza mahallindeki incelemeden, son aşaması olan yargılama ve Yargıtay aşamasına kadar olan süreç hayati önem taşımaktadır. İlk başlangıç aşaması olan, trafik kazasının meydana geliş aşamasında delillerin toplanması ile hazırlık soruşturması ve yargılama safhası olan kovuşturma aşamasında, trafik kazasının delillerin #x# toplanarak yargı makamına sunulması da yargılamanın seyrine etki göstermektedir.
Hayatımızın içerisinde olan ve bir gerçeği olan trafikte bulunduğumuz zaman içerisinde başımıza gelebilecek “trafik kazalarının” ilk aşaması olan kaza mahallindeki incelemeden, son aşaması olan yargılama ve Yargıtay aşamasına kadar olan süreç hayati önem taşımaktadır. İlk başlangıç aşaması olan, trafik kazasının meydana geliş aşamasında delillerin toplanması ile hazırlık soruşturması ve yargılama safhası #x# olan kovuşturma aşamasında, trafik kazasının delillerin toplanarak yargı makamına sunulması da yargılamanın seyrine etki göstermektedir.

antalya web tasarım web tasarım web tasarım antalya Antalya transfer Antalya transfer Hatay araç kiralama Alanya Transfer Gazipaşa Transfer Antalya Transfer Antalya Flughafen Transfer