Hseyin Yavuz, Trafik bilirkiisi, Trafik kaza bilirkiisi

BİLİRKİŞİ TESBİTİ NEDİR


Bilirkişi tesbiti nedir 

Ticari uyuşmazlıkların çözümünde teknik veya diğer, #x# hukuki olmayan, alanlarda bilirkişiler sıklıkla önemli rol oynarlar.

Adli yargılama ve tahkim mahkemelerinde, teknik ve diğer hukuki olmayan konularda, hakimler ve hakemler kararlarını vermeden önce, bu alanlarda uzmanlaşmış kişilerden görüş almak üzere bilirkişi atarlar. Tahkim yargılamasında taraflar zaman zaman savunmalarını güçlendirmek amacıyla da bilirkişi görüşüne başvurabilirler.

Bilirkişi tespiti yukarıda anlatılanların yanında bir diğer uyuşmazlık çözüm yöntemidir.

Eğer taraflar bir uyuşmazlıklıkta yalnızca veya çoğunlukla teknik konularda anlaşamıyorlarsa, uyuşmazlığın bu kısmına yönelik bağlayıcı bir görüş almak üzere bilirkişi tespiti yöntemine başvurabilirler. #x# Bu inceleme sonucunda varılan tespit uyuşmazlığın sadece belirli noktalarına ilişkin olabileceği gibi, tarafların hak ve yükümlülüklerini belirleyici nitelikte de olabilir. Bilirkişi incelemesi verilecek kararın teknik açılardan doğru ve uygun olmasını sağlar. Bilirkişi tespiti, taraf serbestisini destekler. Bu uzlaşma yönteminde taraflar kendi bilirkişilerini atamak ve bunların görevlerinin sınırlarını #x# belirlemek serbestisine sahiptirler. Bilirkişi tespiti sonucunda verilen görüşler çok nadir durumlarda yayınlandığından, gizlilik prensibine uyulmuş olur.

antalya web tasarım web tasarım web tasarım antalya Antalya transfer Antalya transfer Hatay araç kiralama Alanya Transfer Gazipaşa Transfer Antalya Transfer Antalya Flughafen Transfer